Ile godzin w ciągu dnia powinno się nosić soczewki?

Ile godzin w ciągu dnia powinno się nosić soczewki?

Soczewki są dla wielu osób jedyną lub główną metodą korekcji wzroku – to wpływa w dużej mierze na długość noszenia szkieł kontaktowych na oczach. Ile godzin w trakcie dnia można nosić soczewki? To zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim najważniejsze jest to, na ile my i nasze oczy są odporne na wielogodzinne użytkowanie soczewek w trakcie dnia. Każdy z nas się różni, ma inne potrzeby i naturalne predyspozycje – dlatego warto obserwować jak zachowują się nasze oczy, czy i jak często odczuwamy suchość oka lub zaczerwienie. Czasem maksymalnie w soczewkach czujemy się komfortowo kilka godzin a czasem kilkanaście – starajmy się nie eksploatować naszych oczu bardziej niż są w stanie to wytrzymać. Zmęczone oczy wpływają również na nasze samopoczucie, czy bóle głowy.

Materiał soczewki

Wpływ na wytrzymałość naszych oczu w soczewkach ma również materiał z jakiego wykonane są szkła kontaktowe. Im więcej tlenu do naszych oczu dociera – tym większy komfort odczuwamy. Takim najbardziej tlenoprzepuszczalnym materiałem jest silikon-hydrożel, stosowany w soczewkach kontaktowych najnowszej generacji. Wpływ na komfort oczu ma również uwodnienie soczewki.

Rekomendacja producenta

Firmy produkujące soczewki zalecają, by czas użytkowania soczewek w trakcie dnia wynosił od 6-12 godzin, a w przypadku niektórych najnowszych produktów nawet do 16 godzin.

Pielęgnacja

W przypadku soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku, dużą rolę w kwestii dłuższego noszenia ich na oku, odgrywa również codzienna pielęgnacja. To, na ile czyszczenie przeprowadzane jest rzetelnie i dokładnie wpływa na późniejszy komfort noszenia szkieł kontaktowych a w rezultacie długości ich użytkowania w trakcie dnia. Na powierzchni soczewek w sposób naturalny gromadzą się osady białkowo-lipidowe, które usuwamy podczas czyszczenia i dezynfekcji.

Warunki pracy

Jeśli często przebywamy w klimatyzowanych, zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, albo pracujemy dużo przed komputerem – możemy znacznie szybciej odczuwać zmęczone oczy a w rezultacie, szybciej będziemy potrzebować zdjęcia soczewek z oczu.

Warto wspomagać noszenie soczewek kontaktowych nawilżaniem za pomocą kropli do oczu czy płynów pielęgnacyjnych, dodatkowo nawilżających soczewki jak np. EyeLove Comfort PLUS z hialuronianem sodu.